Film

NA DŁUŻSZĄ METĘ #12 Czarnobyl

Z emocjami związanymi z premierą trzeciego sezonu OPOWIEŚCI PODRĘCZNEJ postanowiłam szybko rozprawić się z CZARNOBYLEM, czyli serialem, który skończyliśmy z Piotrem oglądać w ostatni wtorek.

Dla przypomnienia jednak zapraszam również do innych postów z tej serii, może akurat coś Ci przypasuje: ANIA NIE ANNA | GRACE&GRACE | MINTHUNTER | FARGO sezon 1 | BOTOKS | OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ sezon 1 i 2 | ORANGE IS THE NEW BLACK | ROJST | ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ | 1983

SCENARIUSZOWE MISTRZOSTWO!

Kilka dni przez premierą na spacerze zastanawialiśmy się z Piotrem jak będzie wyglądała fabuła, skąd pochodzić będzie główna narracja, kto będzie głównym bohaterem. Wymienialiśmy wszystkie (dla nas) możliwe opcje. Każda z nich okazała się jednak bardzo dziecinna i prosta, zbyt oczywista w porównaniu z tym co zobaczyliśmy na ekranie.

Tak interesujący temat można było poprowadzić na wszystkie złe sposoby. Jeśli serial powstałby jedynie dla pieniędzy, to sam tytuł i historia załatwiłyby mu widownie. W tej produkcji czuć jednak ludzi na odpowiednim miejscu, z pasją, wizją i pomysłem. I czapki z głów, że to właśnie oni zabrali się za ten temat.

LUDZKA ZACHŁANNOŚĆ

To serial o ludziach, o naszej gorszej stronie. O wielkiej zachłanności, władzy i pieniądzach lub ich braku. Zawsze wydawało mi się, że ta elektrownia po prostu wybuchła, nigdy nie spodziewałam się, że doprowadził do tego aż tak drastycznie sam człowiek.

Dla mnie jest to bardzo piorunujące doświadczenie. Oglądać człowieka, który swoją decyzją mógł zgładzić cały świat i to nie przez swoją nienawiść do ludzkości, a jedynie przez egoistyczne podejście do sprawy. No dla mnie szok! Najstraszniejsze jest to, że on naprawdę istniał, że nie jest to wymysł reżysera…

ŚWIETNE AKTORSTWO!

Nie mogę przyczepić się do ani jednego aktora, który irytowałaby mnie swoją słabą grą. Była tylko jedna postać, której nie chciałam oglądać na ekranie (żona strażaka), ale było to spowodowane jej czynami w samej historii, ponieważ grała na tyle dobrze, że uwierzyłam w prawdę.

Przyjemnością było oglądanie tych wszystkich ludzi, a zdecydowanie nie jest to częste, aby casting udał się w pełni. Tak, aby nie popełnić ani jednej gafy. Czapki z głów!

TO PO PROSTU TRZEBA OBEJRZEĆ!

To jeden z tych seriali, gdzie po każdym odcinku historia zostaje Ci w głowie i uwiera w rozpoczęciu innych czynności. To również po prostu zekranizowanie bardzo ważnego momentu w historii świata, o którym mówi się często, ale przez to, że każdy na słowo CZARNOBYL mówi „wiem, wiem” nie ma w nas chęci poznania… bo przecież niby wiemy. Ten serial pokazuje, że wielu z nas nie wiedziało nic. Ba! Nawet Piotr, który o Czarnobylu wiedział naprawdę dużo był zszokowany tym jak to wszystko przebiegało.

NATURA JEST NIE DO POWSTRZYMANIA! A ZIEMIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ

Myślę sobie o tym serialu (i całej PRAWDZIWEJ historii) również w kontekście środowiska i Ziemi. Niesamowite było to, że procesu, który się rozpoczął po prostu nie dało się zatrzymać. Wszystkie te sceny, gdzie ludzie widząc, że już się nie pali uważali, że wszystko jest pod kontrolą, te wszystkie opłukiwanie wodą samochodów i ludzi wracających z elektrowni szokowało tym bardziej, że ta woda kiedyś do nas wróci/ wróciła. Nie wyparowuje, a nawet jeśli to skrapla się później w postaci deszczu.

Dla mnie to jest szalone jak mało wiemy i jak mało jesteśmy świadomi, że Ziemia to taka zamknięta kapsuła, w której wszystko zostaje. I o ile żyjemy jeszcze w przeświadczeniu, że wyrzucone rzeczy z domu na śmietnik znikają, to jednak prawda jest inna. Trudnym doświadczeniem było zobaczyć „na własne oczy” tej niemocy.

Na wystawie BEZLUDZKA ZIEMIA był trudny tekst o tym, że Ziemia bez naszej pomocy dozna klęski, ale ta klęska dotknie przede wszystkim nas i nic z tym nie będziemy mogli zrobić. W tym serialu widać to dokładnie. Kiedy teraz mówimy o Ziemi jako kulce z uśmieszkiem i oczkami i o tym jak bardzo nas potrzebuje… to nagle okazuje się, że jeśli jej nie pomożemy to ona sama nas zniszczy przez brak innej możliwości.

Zawsze wydaje się mądrym rozwiązaniem zakopanie czegoś. Jak się zakopie, to tego nie ma (tak jak z wywozem śmieci na wysypisko) i nagle… okazuje się, że ziemia chłonie to co ma w sobie i wszystkie radioaktywne przedmioty reagowałyby jeszcze gorzej zasypane pod ziemią.

Niesamowicie piorunujące wrażenie robi to, że wszystkie „oczywiste” ruchy, które powinno się wykonać w takiej sytuacji absolutnie nie działają. Nie ma gdzie uciec, nie ma jak funkcjonować. Trudny ten serial… Trudna ta historia…

Dobrze, że ten serial wygląda dobrze i jest napisany rewelacyjnie! Dzięki temu można obejrzeć 5 naprawdę ważnych odcinków czegoś co nie dość, że może nas bardziej uświadomić w historii to jeszcze pomóc w nowych przemyśleniach. Mi dał bardzo dużo.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *