Design, Książki

KSIĄŻKA Dom Polski meblościanka z pikasami

O ŁOŁ! Nawet nie zdajecie sobie sprawy jaką radość czuję wracając na bloga. Dzisiaj prezentuję Wam pierwszą książkę, którą przeczytałam na spokojnie od bardzo dawna. Na spokojnie we własnym domu. Na podsumowywania jeszcze przyjdzie czas. Dzisiaj jednak czuję ogromną błogość w tym wszystkim co się zaczyna i w tym co się właśnie skończyło. Cieszcie się ze mną!

Witam Was dzisiaj w absolutnie wygodnym fotelu, w moim własnym (i Piotra) mieszkaniu wraz z genialną książką. Dzisiaj Wam o niej opowiem, bo warto znać ten tytuł.

DOM POLSKI

Książka DOM POLSKI to zbiór czternastu wywiadów z ludźmi, którzy o polskim projektowaniu wiedzą najwięcej. Małgorzata Czyńska podjęła rozmowę z Tomaszem Augustyniakiem (projektantem mebli), Beatą Bochińską (historyczką i krytyczką dizajnu […] oraz autorką książki ZACZNIJ KOCHAĆ DESIGN), Markiem Cecułą (artystą ceramikiem), Basią Dereń-Marzec (stylistką wnętrz), Danutą Duszniak (projektantką ceramiki użytkowej i artystycznej), Mają Ganszyniec (projektantką), Zbigniewem Horbowym (projektantem szkła unikatowego i użytkowego), Markiem Krajewskim (socjologiem), Teresą Kruszewską (projektantką mebli i wnętrz), Borisem Kudlicka (scenografem teatralnym i filmowym, projektantem wnętrz i ekspozycji wystawienniczych), Hanną Rechowicz (artystką), Współtwórczyniami programu Standard, Piotrem Voelkel (promotorem polskiego designu) oraz Oskarem Ziętą (architektem, projektantem i innowatorem).

Dużo tego prawda? Jednak za tymi wszystkimi nazwiskami stoi ogromna wiedza, doświadczenie i wielka pasja. Kiedy zaczęłam czytać tę książkę od razu zaczęłam porównywać ją do NIE MA CO SIĘ OBRAŻAĆ, którą wspominam niezbyt dobrze. Dlaczego? Ponieważ Patryk Mogilnicki miał ustalone pytania i zadawał je każdemu, co spowodowało, że już po kilku osobach można było śmiało obstawiać co kto odpowie. NUUUUDYYY.

Tu natomiast Małgorzata Czyńska do każdego twórcy podchodzi indywidualnie. Każdemu zadaje konkretne pytania skierowane bezpośrednio do niego. Dzięki temu historia płynie, możemy dowiedzieć się wiele o polskim domu, ale przede wszystkim o specyficznym czasie w Polsce i trudzie stworzenia u nas czegoś oryginalnego, gdy nie było niczego.

Niesamowita charakterystyka domu, ale również mądre słowa o tym, że nie meble, a harmonia i spokój stworzą z każdego wnętrza coś dobrego. Nie ma w tej książce nadęcia i porad jakich mebli użyć w konkretnej przestrzeni. Jest za to miłość do budynków, w których spędzamy dużą część swojego życia.

Czytałam tę książkę przy tworzeniu swojego mieszkania. Nie wyniosłam z niej jednak ani jednej złotej zasady, która mogłabym wykorzystać w swoim tworzącym się gniazdku. Nie po to ona powstała. Choć przyznam, że połechtała moje ego, gdy czytałam jak można charakteryzować inteligencję patrząc na rzeczy, które wybierają jako pierwsze do domu (regał na książki, fotel i lampy- cała ja :D).

Uwrażliwiłam się dzięki niej jeszcze bardziej na zawody, które stoją na pograniczu artystycznego dzieła i pełnej użytkowości „zwykłego przedmiotu”. Często ciężko zwykłemu zjadaczowi chleba odróżnić te dwie rzeczy lub połączyć je w jedno (co chyba trudniejsze).

Kolejnym plusem książki jest to, że każdy wywiad rozpoczyna fajna ilustracja- kolaż łączący w sobie prace bohaterów. Nie dość, że fajnie to współgra z tekstem i osobą to jeszcze wydawca pokusił się o stworzenie ich w kolorze co nadaje fajnego charakteru i wyciąga z tej książki jeszcze więcej. Ja jestem jak najbardziej na tak!

Polecam tę pozycję każdemu! Z racji tego, że są to wywiady czyta się je znakomicie i bardzo płynnie. Wiedzy jest masa, przyjemności również.

A tym milej trzymać ją w rękach, gdy wiem jak fajnie wędruje po dobrych ludziach. Jestem już którąś z kolei osobą, do której trafiła. Super co? Książka dopiero gdy jest czytana jest wykorzystywana. Prawda? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *